Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Andrzej Gieraga
(ur. 1934, Śliwniki)
Andrzej Gieraga urodził się w 1934 roku w Śliwnikach. Studiował w PWSSP w Łodzi, gdzie w 1971 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Od tego czasu pracował w macierzystej uczelni, w latach 1987 – 1990 pełnił funkcję prorektora. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora, a w roku 1992 profesora zwyczajnego. W latach 1990 – 2005 był kierownikiem Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego. Od 1994 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej.

Andrzej Gieraga jest malarzem światła, koloru i geometrii. Wszystko, co stworzył i co nadal tworzy powstało przy wykorzystaniu możliwości wyrazowych tych trzech czynników. Dla wydobycia wszelkich rodzajów działania światła stosuje artysta reliefowe wypukłości i wklęsłości, nasilanie i zagasanie różnych odcieni szarości, blask bieli i iluzyjne efekty rozżarzania się kolorów, jak przy zjawisku fluorescencji. Geometria w pracach Gieragi nie jest rygorystyczna. Jej regularne formy rysują reliefowe wypukłości duktem załamującego się światła, a wklęsłe rowki – duktem cienia.

Oszczędne, niekiedy prawie ascetyczne kompozycje jego obrazów i czarno-białych lub kolorowych prac na papierze i grafik niosą klimat ciszy, harmonii i czystości. To sztuka wielkiej subtelności i prostoty, emanująca optymizmem, często radością, a jednocześnie kontemplatywna.


Jego twórczość charakteryzowały geometryczne kompozycje. Jest autorem cyklu "Czerń i Biel", "Uskrzydlenia", a także cyklu obrazów, oznaczonych cyframi rzymskimi, których numeracja doszła do CC.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl