Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Cyprian Lachnicki
(1824 - 1906)
Cyprian Lachnicki (1824 Lachnów (Grodzieńszczyzna) - 1906 Warszawa) - kolekcjoner, malarz. W młodości mieszkał w Pteresburgu, gdzie zajmował się amatorsko twórczością artystyczną i zbieraniem dzieł sztuki. Po wyjeździe do Warszawy zaangażował się w życie społeczne miasta. Pracował jako dyrektor administracyjny Klasy Rysunkowej (1867-1904) oraz jako honorowy dyrektor Muzeum Miejskiego Sztuk Pięknych (od 1876). Był także członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1865 i 1872-1902). Twórczością artystyczną zajmował się głównie podczas częstych podróży zagranicznych; wyjeżdżał m. in. do Włoch, Szwajcarii, Francji, Grecji, Austrii i Hiszpanii. Powstałe wówczas obrazy prezentował na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej kolekcji zgromadził 136 obrazów malarzy polskich i obcych, które po śmierci Lachnickiego, zgodnie z jego zapisem testamentowym, przekazane zostały do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W MNW znajduje się również bogaty zbiór prac samego malarza, w tym rysunki, akwarele i obrazy olejne (ponad 100 dzieł) przedstawiające przede wszystkim pejzaże z jego licznych podróży, a także sceny rodzajowe oraz szkice postaci.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl