Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Kazimierz Machowina
(ur. 1938r.)
Kazimierz Machowina ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie,w pracowni prof.Emila Krchy w 1966 roku. Uprawia malarstwo olejne, gwasz i rysunek. W swoim dorobku artystycznym ma szereg wystaw zbiorowych i 26 wystaw indywidualnych. Z ważniejszych miast gdzie wystawia, to: Ottawa, Kolonia, Kraków, Poznań, Mainz, Kielce, Warszawa, Rawenna, Budapeszt.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, jest członkiem ZPAP.
Jego prace pozostają w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.Wydał dwa tomiki poezji: "Cyrk"i "Ptasi Chrystus"

Wypowiedzi i recenzje
"Moja droga do sztuki Kazimierza Machowiny prowadzi poprzez poezje. Poezje te pisze malarz. Są to obrazy zwieńczone momentem zadumy. Jaki świat jest każdy widzi. Coś podobnego dzieje się jednak również z jego obrazami. Każdy obraz ma coś z poezji- zwieńcza go moment zadumy.

Nad czym ta zaduma? Jeśli dobrze czuję i rozumiem, zaduma ta rodzi się z bólu - bólu nad światem że jest taki , jaki jest. Świat jest bolącą raną. Nie jest to jednak zwykła rana. Obok tej rany stoi Chrystus. Czasem balsamuje ranę a czasem nie , tylko stoi.

Myślę , że sztuka Kazimierza Machowiny daje do myślenia jako dzieło współczesnej wiary - wiary , która przeszła przez trudne ścieżki naszych polskich doświadczeń.

Ks. Józef Tischner "Jest to twórczość na wskroś osobista , intymna, skupiona i zarazem - żarliwa. Operuje przedstawieniami sprowadzanymi do subtelnych i zaskakująco lapidarnych ujęć. Mimo tej syntetyzującej koncentracji form rysunkowych i kolorystycznych, albo właśnie wręcz dzięki nim, Machowina uzyskuje niezwykłe efekty."

"Twórczość Machowiny ma coś z cech właściwych sztuce dziecięcej, z jej bezpośredniością i zaskakującą trafnością obrazowania."

Prof. Ignacy Trybowski"Kazimierz Machowina jest mistrzem malarskiej miniatury.Poetyckie uwrażliwienie artysty oraz niebywałe poczucie nastrojowości pozwalają mu na lapidarne sformułowania w ikonograficznym sposobie obrazowania, porównywalne z krótkimi formami wiersza"

...."magiczny realizm" Kazimierza Machowiny ujmuje intensywną dozą wieczornej liryki i poetycką ulotnością chwili"

Prof. Stanisław Tabisz"Wszystko to tak proste, a równocześnie tak bardzo dobitne, malarskim językiem powiedziane.

To właśnie dzieci w swej sztuce operują tak zaskakującymi środkami, nieobciążone żadnym uniformem mody i tradycji.

Tak też malują ci, którzy prostą i uczciwą drogą wypracowują sobie swój język, którym chcą rozmawiać z bliżnimi. Za nic mają modę i wiedzą, że tradycja uczy, iż najwięcej prawdy zawiera to, co formułowane prosto, zwyczajnie, to, co powiedziane z wiernością sobie. Sądzę, że tak właśnie maluje Kazimierz Machowina." 

Prof. Stanisław Rodziński"Kazimierz Machowina konsekwentnie od wielu lat realizuje swoje widzenie świata w miniaturowym formacie, a jego malarska poetyka jest pełna szlachetnej subtelności i jednocześnie barwnego wyrafinowania bliskiego dawnym mistrzom sztuki rzemiosła , dla których widzenie i realizacja była oczywistą jednością"

krytyk sztuki - Marian Rumin "....znakomity malarz, ale i wyśmienity rysownik."

"...wytrawni znawcy sztuki poszukują w krakowskich galeriach Pańskich malarskich miniatur, urzekających pomysłową formą i specyficznym nastrojem. Przylgnęło do Pana określenie - mistrz miniatury"

Z wywiadu z Kazimierzem Machowiną

Andrzej Warzecha "Dziennik Polski"

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl