Andrzej Gieraga - Chromaty

22 listopada - 09 grudnia 2018


Andrzej Gieraga wśród ponad 40 prac, oprócz słynnych tond i monochromatycznych prac, zaprezentuje ostatnie dzieła w nowej palecie barw oraz zbiór grafik. Andrzej Gieraga uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową, cyfrową i użytkową. Zrealizował ponad 80 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.  


Andrzej Gieraga najchętniej tworzy abstrakcyjne obrazy-reliefy, i to wyróżnia jego sztukę od lat. Uznanie artyście przyniosły czarno-białe reliefy, o nieoczywistych i niepokojących formach. Z czasem w jego sztuce pojawił się kolor, traktowany z wielką subtelnością. W ostatnich latach barwy zyskały na znaczeniu i sile; zazwyczaj rozbielone, urzekają teraz miękkością i delikatnością.
Bogusław Deptuła 

 

To nie jest retrospektywa. Obrazy tu eksponowane pochodzą z więcej niż jednego dziesięciolecia, co zaś ważniejsze - z kilku faz twórczości, różnych problematyką i użytymi środkami wyrazu. Są więc obrazy z cyklu „Progresywnych” czy „Wertykalnych”, w których kolor odgrywa rolę pierwszoplanową, jak i achromatyczne kompozycje z przenikających się kwadratów, gdzie dominują problemy zrównoważonej konstrukcji, tonda z reliefowymi wypukłościami ciętymi w formy trójkątów, pasów czy półkoli, utrzymane w szarościach różnej gradacji. Są barwne prace z liniami i są z ostatniego roku obrazy łączące jiolet z zielenią, która prawie nie pojawiała się dotąd w palecie kolorów preferowanych przez artystę.

Bożena Kowalska

 

Kurator wystawy: Bogusław Deptuła

 
Powrót