Architektura malowana - Architektura w hiszpańskim malarstwie XXI wieku

02 grudnia - 20 grudnia 2017


Futurystyczne metropolie, idealne domy, ciche, opuszczone osiedla - dla współczesnych malarzy hiszpańskich były inspiracją do stworzenia tej wystawy. Artyści w swoich pracach podejmują temat architektury, geometrii i przestrzeni, przedstawiając ich wierne odwzorowanie lub tworząc na ich temat swoje wizje poetyckie.

Tematem przewodnim wystawy jest oczywiście architektura - pojawia się ona jako główny element, ale także jako tło czy element symboliczny. Jest pretekstem do rozważań na temat przestrzeni w malarstwie, ćwiczeń z perspektywy, wycieczek w przeszłość. Artyści tworzą poetyckie wizje architektoniczne, portretują wyimaginowane lub prawdziwe przestrzenie, miasta i budynki, próbują uchwycić relację człowieka z jego otoczeniem. Wykorzystują do tego akcesoria architektów - plany, skale, modele oraz projekty, ale budują z nich własne, alternatywne struktury, poszukując nowych, idealnych w swoim mniemaniu form. Efektem są fascynujące, wciągające malarskie utopie, wyjęte z rzeczywistości miasta i domy. Materia malarska wyzwala bowiem z wszelkich ograniczeń, z jakimi zmagać muszą się architekci.

Wystawa współczesnych malarzy hiszpańskich, która będzie prezentowana w naszej galerii, jest niewątpliwie wyjątkową szansą dla miłośników sztuki współczesnej do poznania i obcowania z wybitnymi pracami uznanych artystów związanych z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji. Takich okazji mamy niewiele. Daje też możliwość porównania spojrzenia hiszpańskich artystów na tematykę architektury w malarstwie, która interesuje także wielu twórców polskich młodego i średniego pokolenia. Szczególnie modernizm jest tu stylem inspirującym dla polskich malarzy. Wystawa ta to nie tylko malarstwo - wzbogacona została także o instalację przestrzenną i projekcję wideo - mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka Xanadu.

Celem kuratorów wystawy, Juana Cuéllara i Roberto Molli, było podkreślenie ważnej roli, jaką stanowią we współczesnym malarstwie hiszpańskim motywy architektoniczne i geometryczne, a szczególnie ich znaczenia w kontekście rozwoju nowych koncepcji malarstwa figuratywnego zapoczątkowanych w latach 80. XX wieku i trwających do czasów obecnych. Na wystawie swoje prace prezentują artyści związani z obecnym w sztuce

hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji: Ángel Mateo Charris, Marcelo Fuentes, Dis Berlin, Damián Flores, Carlos García Alix, Paco de la Torre, Teresa Tomás, Joël Mestre, Roberto Mollá, Jorge Tarazona, Fernando Martín Godoy, Elena Goñi, Juan Cuéllar, Guillermo Peñalver Fernández, Nelo Vinuesa, Chema Peralta, Gonzalo Elvira.

Wielu z tych artystów brało udział w wystawach zbiorowych, których osią była architektura, takich jak Juego de las arquitecturas w madryckiej Galerii Gillermo de Osma (2008) i De arquitectura. Las casas de la vida. (Parafraseando a Mario Praz) w Galerii Siboney w Santander (2010). Jak zaznacza w katalogu Óscar Sáenz de Santamaría, dyrektor generalny ds. Promocji Kultury i Książki hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu, wówczas i teraz architektura była i jest źródłem inspiracji i horyzontem twórczym zachęcającym do dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki.


Galeria prac


Powrót