GRUPA 13 - Panny Panka

13 kwietnia - 12 kwietnia 2019


Grupa 13 w roku 2019 obchodzi 20-lecie. Tym razem spotkamy się, stając twarzą w twarz z grafikami Jerzego Panka, który portretował bliskie sobie kobiety oraz takie, które wywarły na nim silne wrażenie. Prace Panka są bardzo inspirujące. Zatapiają nas w świecie niedopowiedzianej aluzji, tragikomedii, niezwykłej codzienności. Szczere do bólu, mistyczne w tajemnicy, proste jak człowiek i skomplikowane jak losy ludzkie. W tego artystę wpatrzą się Panny z Trzynastki i spróbują mu opowiedzieć po swojemu o swoich tajemnicach, swoich historiach.
Grupę 13 tworzą  kobiety, graficzki i fotografki. Założeniem ogólnym istnienia Grupy była chęć i potrzeba wspólnych wystaw, dyskusji oraz spotkań. Grupa 13 często obiera tytuły swoich wystaw poprzez skróty myślowe (wystawa Mężczyzna, Kobieta, Seks), które nie sposób zinterpretować jednowymiarowo. Nie jest to możliwe, choćby z tego powodu, że Grupę tworzy trzynaście różnych indywidualności artystycznych. Ta różnorodność wypowiedzi składa się jednak na dotyczący każdego człowieka wspólny mianownik jakim jest zwykłe życie, a w nim odwieczni bohaterowie z wciąż powracającymi dylematami. Panny Panka są trzecią wystawą Grupy 13 w Jan Fejkiel Gallery. Wcześniejsze pokazy to Mężczyzna (2002) i Seks (2002).

 

M.Bożyk

 

Artystki: Joanna Adamusiak, Agnieszka Berezowska, Marta Bożyk, Julia Jarża-Brataniec, Agnieszka Dobosz, Aleksandra Miksztal, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Katarzyna Niżegorodcew, Anna Sadowska, Izabela Sieverding, Elżbieta Stefańska, Weronika Szmuc, Joanna Wysocka-Panasiewicz

 

Wystawa organizowana jest w ramach KRAKERS Cracow Art Week 2019
Powrót