Letnia rezydencja - Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu

23 sierpnia - 22 stycznia 2017


Dzieła Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera i wielu innych wybitnych artystów współczesnych zobaczymy na jednej z najważniejszych wystaw organizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Berliński Hamburger Bahnhof, oddział tamtejszej Nationalgalerie, należy do grupy najbardziej opiniotwórczych na świecie muzeów sztuki współczesnej. Prezentowane są w nim na stałe zbiory niemieckiego kolekcjonera Ericha Marxa. Dzieła te opuszczają sale Galerii Narodowej niezwykle rzadko. Rok 2016 - jubileuszowy dla otwartego 20. lat temu Hamburger Bahnhof - stanowi jedną z takich wyjątkowych okazji: w tym roku część kolekcji Marxa zostanie właśnie udostępniona we Wrocławiu.
Pokazanych zostanie około 50 prac, wśród nich dzieła tak znanych artystów jak Joseph Beuys, Anselm Kiefer, Robert Rauschenberg, Cy Twombly i Andy Warhol. Z obrazów Warhola można będzie zobaczyć uchodzące za ikony współczesnej sztuki: Multicolored Marlin, Diamond Dust Shoes, Camouflage oraz portrety Josepha Beuysa i samego Ericha Marxa. Nie zabraknie również prac polskich twórców: Zbigniewa Rogalskiego i Wilhelma Sasnala.
Ekspozycja jest prezentacją unikatowej strategii kolekcjonerskiej, która na gruncie europejskim może stanowić przykład doskonale sformatowanej metody konstruowania kolekcji sztuki współczesnej oraz współpracy prywatnego kolekcjonera z publicznymi instytucjami muzealnymi. Wyjątkowość kolekcji Marxa polega m.in. na tym, że przekazał swoje zbiory w długoletni depozyt berlińskiemu muzeum Hamburger Bahnhof. Donacja ta stała się dla tej placówki, nieposiadającej własnej kolekcji sztuki współczesnej, fundamentem funkcjonowania.
Erich Marx rozpoczął swoją kolekcjonerską przygodę pod koniec lat 60. XX wieku. Pierwsze prace nabywał intuicyjnie, kierując się spontanicznymi wyborami estetycznymi. Jednak już od początku zdawał sobie sprawę, że budowanie kolekcji z prawdziwego zdarzenia jest nie lada wyzwaniem, wymagającym niezwykłej konsekwencji, wiedzy, umiejętności selekcji i docierania do ciekawych propozycji, a także niejednokrotnie długiego oczekiwania na wybrane dzieło sztuki. Współpracował z krytykiem sztuki i marszandem Heinerem Bastianem, który nie tylko szukał nowych dzieł, ale i pomagał mu w nawiązywaniu kontaktów z artystami. Doprowadził do spotkań Ericha Marxa z Andy Warholem, Cy Twomblym, Josephem Beuysem. Te znajomości, spotkania, dyskusje, wizyty w pracowniach nadawały wyborom kolekcjonera nowy wymiar i sprawiły, że sama kolekcja zyskiwała nowe konteksty, nasycone osobistymi relacjami.


Kuratorzy - Eugen Blume, Matilda Felix, Barbara Banaś


Galeria prac


Powrót