Magdalena Gogół - Wybór kadru

10 listopada - 28 listopada 2017


Telefon komórkowy zamiast długopisu, ekran zamiast kartki, motywy pejzażowe zamiast zdań - tak powstał mobilny pamiętnik Magdaleny Gogół - artystki, która do uchwycenia towarzyszących jej emocji użyła smartfona. 

Pisanie pamiętnika stanowiło ważną część życia artystów oraz osób szczególnie wrażliwych na otaczający ich świat. Ta forma pozwalała na wyrażenie siebie, swoich poglądów, odczuć bez ryzyka wystawienia ich na publiczny osąd. Zamykane, trzymane pod kluczem - chronione były przed całym światem, bowiem to na ich podstawie, najczęściej dopiero po śmierci autora, pisano biografie. Ze względu na walory literackie wydawane były także w formie pamiętnika. W XXI wieku, w świecie zdominowanym przez internet i bycie „online”, pamiętniki przeniosły się na ścianę Facebooka. Wystawa Magdaleny Gogół łączy znaną od wieków potrzebę pisania pamiętnika, z bliską współczesnemu odbiorcy, nowoczesną formą wyrazu.

Robione przez nas zdjęcia, jakie zamieszczamy w mediach społecznościowych, pokazujące nasze koty, kawy, grzybobrania, zakupy i wakacyjne destynacje, w gruncie rzeczy bardzo niewiele o nas mówią. Czym one różnią się od tych wykonanych przez Magdalenę Gogół? Od internetowych wrzutek jej cykl różni to, że jest o czymś. Stanowi kanwę rozważań. W tym przypadku na temat otaczającego świata, naszej ikonosfery i fotosfery. - mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka wystawy, właścicielka Xanadu. Dodaje: Użycie do rejestracji fotograficznej telefonu komórkowego jest znakiem czasu. Bardzo silnie aktualizuje malarski cykl Magdy Gogół i osadza go w „tu i teraz”. Po drugie pokazuje jeszcze jedną cechę, typową dla artystów, szczególnie tych, którym bliski był realizm. To eksploracja własnego otoczenia i doświadczeń.


Galeria prac


Powrót