Wszystko widzę jako sztukę - wystawa dla dzieci

27 stycznia - 24 marca 2019


Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „każde dziecko jest artystą; jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.
 

Tytuł wystawy – Wszystko widzę jako sztukę – to słowa Julity Wójcik. Próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski. Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii.

Większość z nich nie została stworzona z myślą o dziecięcym odbiorcy. Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej wybrano tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma i historie dotyczące ich powstania powinny zainteresować nie tylko dzieci, ale i dorosłych zwiedzających. Wraz z ekspozycją przygotowana została książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych tu artystów. Taka forma ich przedstawienia pozwoli oswoić dzieci ze sztuką współczesną i zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z artystami przybliży dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.

Wystawie towarzyszy także bogata oferta edukacyjna skierowana do wszystkich grup wiekowych i osób niepełnosprawnych.


Artyści: Alfons Karpiński, Ryszard Winiarski, Maurycy Gomulicki, Julita Wójcik, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Katarzyna Przezwańska


Kurator: Ewa Solarz
Identyfikacja wizualna: Robert Czajka
Aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski
Koordynator: Elżbieta Skromak
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Współorganizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Powrót