Yui Akiyama "Papierowy śnieg"

10 stycznia - 03 lutego 2019


Urodziła się w Osace, studiowała Historię Sztuki i Estetykę w Kioto, Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie Malarstwo na stołecznej ASP. Dziś Yui Akiyama maluje, tworzy instalacje, pisze, tłumaczy teksty oraz uczy języka japońskiego. I jak sama podkreśla wszystkie jej życiowe doświadczenia są ważne, ponieważ to, czym zajmuje się poza sztuką ma odzwierciedlenie w działalności artystycznej.

Malowanie to dla Yui swojego rodzaju gra – zarówno wizualna, jak i słowna. Artystka zręcznie łączy elementy kultury japońskiej z obserwacją życia codziennego w Polsce. Maluje wszystko to, co ją zaintryguje i zostanie na dłużej w jej głowie. Pomysły odnajduje wszędzie - na zdjęciach, plakatach, w telewizji, książkach, w naturze, czy usłyszanych historiach. Przetwarzając je i „ubierając” we własny artystyczny język nadaje im zupełnie nowy, odrealniony, wręcz oniryczny wymiar. Podobnie jest z tytułami prac. Odnoszą się do zasłyszanych przypadkiem zdań, wspomnień z dzieciństwa oraz codziennych przemyśleń. Dlatego dla Akiyamy ważny jest nie tylko efekt ostateczny, ale także sam proces tworzenia prac. Dzięki niemu artystka bardzo często stara się zrozumieć i przepracować niejasne dla siebie emocje.

Yui Akiyama od czasu studiów bardzo konsekwentnie tworzy charakterystyczny język wypowiedzi artystycznej. Używając kolorowej, płaskiej palety barwnej, sprawia, że jej figuratywne obrazy, w swojej uproszczonej formie, stają się bardzo wymowne.

Wystawa „Papierowy śnieg” powstała dzięki Nagrodzie Inicjatywy ENTRY 2018 i jest efektem rocznej pracy artystki.

 

Kaja Werbanowska


Galeria prac


Powrót