„Zimowy ogród" – wizerunki kwiatów w malarstwie Izabeli Stręgi

06 grudnia - 05 stycznia 2019


Przejawy piękna natury inspirują artystów od wieków. Jej zjawiskowość twórcy uwieczniali nie tylko w pejzażach, ale również w różnego rodzaju martwych naturach, w których główną rolę często odgrywały kwiaty. Dzisiaj przykuwają one również uwagę artystów współczesnych, jednak mają oni już na nie zdecydowanie inne spojrzenie niż dawni mistrzowie. Dla Izy Staręgi są one na przykład istotami, którym nie brakuje siły i osobowości. Intrygujące kwiaty widziane jej oczami będzie można zobaczyć podczas wystawy „Zimowy ogród”.


Artystom zależy na tym, by zbudować swój własny, rozpoznawalny styl – z charakterystycznymi dla siebie motywami i formami, ale również tematami. I tak kształtują się chociażby kariery portrecistów, pejzażystów czy malarzy abstrakcyjnych. Jednak ścieżka każdego twórcy to kręta droga odkryć i poszukiwań, które czasem każą wyjść poza własne przyzwyczajenia i schematy. Widać to doskonale w twórczości Izy Staręgi, której malarstwo przede wszystkim jest kojarzone z portretami nawiązującymi do stylu bizantyńskiego. Tylko niektórzy z wielbicieli jej dzieł wiedzą, że tworzy również abstrakcję. Na wystawie w Galerii Xanadu nie pokaże jednak ani portretów, ani abstrakcji, lecz ku zaskoczeniu znawców swojej twórczości – kwiaty.
Nie będą to jednak zwykłe, aż do bólu oczywiste w swoim pięknie, typowe kwiaty. Dla Izy Staręgi okazują się one tak samo indywidualnymi i pełnoprawnymi bohaterami obrazów, co ludzie w jej malarstwie portretowym. Bo ich siła nie kończy się na tym, że są po prostu zachwycające – wręcz przeciwnie jest w nich coś niepokojącego – coś, co budzi dystans i respekt. Z drugiej strony biologia kwiatów Izy Staręgi jest nie mniej wyraźna niż biologia ludzkich bohaterów, co sprawia, że pojawia się chęć, by je dotknąć i poczuć kolejnymi zmysłami. Taki efekt artystka osiągnęła dzięki mistrzowskiej grze faktur i zestawieniom matowych powierzchni tła oraz żywych, błyszczących motywów.

(...)

Najbliższa wystawa w Galerii Xanadu będzie już drugim spotkaniem z twórczością artystki w tej przestrzeni. Niecałe dwa lata temu odbyła się wystawa „Równolegle”, podczas której widzowie mieli okazję zobaczyć wspomniane portrety i malarstwo abstrakcyjne.
 

 


Galeria prac


Powrót