RUBCZAK Jan (Dubczak) (Stanisławów 1884 - 1942 Auschwitz)

Pejzaż południowy, ok. 1918 - 1920 , 1918

Drukuj

olej na płótnie naklejonym na deskę
38 x 49 cm (wymiar z ramą 64 x 73 cm)
sygn. p.d.: Jan Rubczak

cena: *

30-04-2019
data dodania
Więcej informacji pod adresem: www.wejmangallery.com

RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Wejman Gallery
Jaracza 8,
00-378 Warszawa
+48 603 534 181
galeria@wejmangallery.com
wejmangallery.com
pn. - pt.: 11:00 - 19:00
Inne obiekty na sprzedaż:
TCHÓRZEWSKI Jerzy
data dodania: 03-11-2014
Ojcze powiedział Adam…
TCHÓRZEWSKI Jerzy
data dodania: 03-11-2014
BRZOZOWSKI Tadeusz
data dodania: 24-06-2014
Niosąca owoce , ok. 1920
RACZYŃSKI Stanisław
data dodania: 26-01-2015
Płanetnik przy Czarnym Stawie , 1935
GĄSIENICA-SZOSTAK Jan (starszy)
data dodania: 26-01-2015
Chrystus
data dodania: 26-01-2015