SERWIN Bogusław (1887 Kraków - 1946 Wrocław)

"Most na Rabie w Cikowicach"

Drukuj

Olej na tekturze, 53 x 37 cm

Malarz, filolog klasyczny, literat, pedagog. Po przerwaniu studiów u Floriana Cynka na krakowskiej ASP, drogą samodzielnej pracy doskonalił swój warsztat malarski. Od 1905 roku pracował w Gimnazjum w Bochni. Był członkiem artystycznego ugrupowania Grupa Dziesięciu, do którego należeli m. in. A. Bunsch, W. Hofman i T. Grott. Uczestniczył od 1929 r. w wystawach zbiorowych w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Cieszynie. Utrzymywał więzy serdecznej przyjaźni z malarzami - M. Samlickim, T. Sewerynem, T. Grottem i in. W ich gronie wyjeżdżał na plenery malarskie. Uprawiał - prawie wyłącznie - malarstwo sztalugowe, doprowadzone dzięki talentowi oraz pracowitości do znacznego rozkwitu ilościowego. Był przede wszystkim pejzażystą, malował także portrety i martwe natury. Należał do rzędu malarzy poszukujących nowych sposobów technicznych i środków plastycznego wyrazu. Na wzór starych portretów wykonana została jego podobizna, utrzymana w ciemnej tonacji. Stylowo wiąże się z nią maleńki portret Jerzego Zajączkowskiego z 1909 roku.

cena: 3 800 zł

22-10-2011
data dodania

SERWIN Bogusław

Artysta czynny w latach 30-tych XX w. Był członkiem artystycznego ugrupowania Grupa Dziesięciu, do którego należeli m. in. A. Bunsch, W. Hofman i T. Grott. Uczestniczył od 1929 r. w wystawach zbiorowych w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Cieszynie. (Prawdopodobnie tożsamy z Bogumiłem Serwinem (ur. 1882 r. Bochnia), studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na przełomie lat 1900/01 w pracowni F. Cynka.)

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki
Rynek Główny 7 (I piętro)
31-042 Kraków
12 421 02 34
galeria@koneser.krakow.pl
koneser.krakow.pl
pon. - pt.: 10.00-18.00
sob.: 11.00-15.00
Inne obiekty na sprzedaż:
"Wijący się bluszcz"
KORSKA Bożena

1 250 zł

data dodania: 18-02-2014
"Akt siedzący"
ANERI (WEISSOWA Irena)

8 200 zł

data dodania: 11-06-2014
chińska misa / waza z motylami

2 200 zł

data dodania: 05-12-2014
"Św. Mateusz Ewangelista"

6 800 zł

data dodania: 27-03-2014
"Kobieta w czerwonym sweterku"
FEDKOWICZ Jerzy

8 500 zł

data dodania: 03-01-2014
"Dorożka"
BARWECKI-SZEWCZYK Tadeusz

1 900 zł

data dodania: 12-03-2013