GOTTLIEB Leopold (1879-1934)

Miłosierdzie , 1918

Drukuj

litografia barwna na papierze czerpanym
40.5 x 29.5 cm (wymiar z ramą 60 x 50 cm)
sygn. ołówkiem p.d.: Leopold Gottlieb

cena: *

14-12-2018
data dodania
Więcej informacji pod adresem: www.wejmangallery.com

GOTTLIEB Leopold
Najmłodszy brat Maurycego Gottlieba, wybitnego malarza dziewiętnastowiecznego pochodzenia żydowskiego. Studia artystyczne odbył w l. 1896-1902 w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiego i T. Axentowicza. Naukę kontynuował w Monachium w pracowni A. Ažbego. W 1904 r. zamieszkał na stałe w Paryżu. Był członkiem wiedeńskiego "Haagenbundu" i inicjatorem powstania krakowskiej "Grupy Pięciu" (1905). W l. 1917-1919 uczestniczył w wystawach formistów. W Paryżu związany był ze środowiskiem Montparnasse'u, szczególnie blisko z M. Kislingiem i E. Zakiem. Przedstawioną w oferowanym obrazie symboliczną scenę rozgrywającą się na tle górzystego pejzażu można interpretować jako ilustrację ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, który udziela pomocy napotkanemu na drodze podróżnemu. Jak w wielu obrazach Gottlieba - często wyobrażających biblijne motywy - najważniejsze wydaje się ograniczenie gamy barwnej do tonów rudawych brązów i zieleni oraz linearny rytm kompozycji, który budują łukowate odcinki linii powtarzające się zarówno w ludzkich postaciach jak i w pejzażu. Rytm ten sprawia, że obraz zyskuje cechy muzyczne, i że opowiedziane w Ewangelii zdarzenie przeobraża się w dziele Gottlieba w rytualny obrzęd stanowiąc jednocześnie żywą alegorią chrześcijańskiej cnoty Caritas. Przestylizowane postacie o uwysmuklonych proporcjach i umownie zaznaczonych rysach wpisane w ekspresyjnie spłaszczoną przestrzeń obrazową zyskują walor dekoratywności. Analogiczne cechy stylistyczne wykazuje należący do kolekcji W. Fibaka obraz "Chrystus w łodzi" z 1919 r. (repr. w katalogu "Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie 1992, s. 82; "Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historii Miasta Łodzi 1998-1999, s. 44)
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Wejman Gallery
Jaracza 8,
00-378 Warszawa
+48 603 534 181
galeria@wejmangallery.com
wejmangallery.com
pn. - pt.: 11:00 - 19:00
Inne obiekty na sprzedaż:
TCHÓRZEWSKI Jerzy
data dodania: 03-11-2014
Ojcze powiedział Adam…
TCHÓRZEWSKI Jerzy
data dodania: 03-11-2014
BRZOZOWSKI Tadeusz
data dodania: 24-06-2014
Niosąca owoce , ok. 1920
RACZYŃSKI Stanisław
data dodania: 26-01-2015
Płanetnik przy Czarnym Stawie , 1935
GĄSIENICA-SZOSTAK Jan (starszy)
data dodania: 26-01-2015
Chrystus
data dodania: 26-01-2015